Güvenlik Kamera Sistemleri

HITS
6771

Güvenlik Kamera Sistemleri

CCTV Güvenlik Kamera Sistemi Nedir?

Güvenlik kamera sisteminin kurulacağı alanın içinde herhangi bir hadisenin tekrar görüntülenmesini sağlayan yani geçmiş zamana geri gitmemizi sağlayan bir sistemdir.

Sadece hırsızlık olayları için gereken bir sitem değil hırsızlık harici diğer tüm herhangi bir hadiseyi geçmişe bakma imkânı sağlayan bir sistemdir.

İşverenler ya da iş yeri sahipleri için diğer bir önemli yanı uzaktan iş yerini ve personelini izleyerek kontrol edebilmesidir. Uzaktan izleme Cep telefondan ya da bilgisayardan mümkündür. Uzaktan izleme durumunda geçmiş kayıtları izleme imkânda sağlamaktadır.

 

CCTV Güvenlik Kamera Sistemi Yaptırırken Yapılan Hatalar

Hiçbir hadise olmadığında boşa ödenmiş para gibi görüldüğünden maliyeti en düşük sistemleri yaptırmanın yolları aranır.

Ancak herhangi bir hadise olduğunda kişi veya hadise seçiminde zorluk yaşadığımızda keşke güvenlik kamera sistemini daha iyisini yaptırsak diye söylenilir.

Hadise olmuştur, artık geri dönüşü yok bu pişmanlığın pek faydası yok.

Ürünlere bakmadan en ucuz fiyat verene güvenlik kamera sistemi yaptırdığımızda herhangi bir hadisede, örnek. Hırsızlık hırsız kameraya yakın olmasına rağmen yüzü seçilemiyorsa veya masa üstündeki telefonu çalan hırsızın yüzü seçilemiyorsa güvenlik kamera sistemi olması ile olmaması arasında bir fark yoktur, verilen para harcanan zaman boşa gitmiştir.

Bu pişmanlıktan yola çıkarak yeniden daha düzgün daha kaliteli bir güvenlik kamera sistemi yaptırmak isteyeceksiniz ve bu sistemi yaptıracağınız kişiye durumu anlatıp ama en iyisi olsun diyeceksiniz. Sistemi yaptıracağınız kişi bu sistemde işin ehlisi değil ise ve birazda art niyetli ise yapacağı sistem en iyi olmayacağı gibi sisteme daha fazla para ödemenize de sebep olacaktır.

 

Nasıl Bir CCTV Güvenlik Kamera Sistemi Seçilmelidir?

CCTV Güvenlik Kamera Sistemi yaptırırken alanın önemine göre ciddi düşünülmeli ve alanın önemine göre kamera sistemi seçilmelidir. (Nesne seçilemeyen bir kamera demek istemiyoruz)

Güvenlik kamera sisteminde parasından önce ürünlerin özellikleri ve performansları dikkate alınarak planlama yapılmalıdır.

Dikkate Edilmesi Gerek Özellikler Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtelim güvenlik kamera sistemi film izler gibi bir görüntüsü bir defa izlenen sistem değildir. Güvenlik kamera sistemi herhangi bir hadiseyi ileri geri sararak defalarca izlenen bir sistem olduğu gibi bu hadise bölümü gerektiğinde kolluk kuvvetlerine vermek için yedek alınacak bir kayıt olduğundan kamera seçiminden sonra kayıt cihazının seçilmesi de çok önemlidir.

Güvenlik Kamera Seçimi

Öncelikle piksel olayına bakalım, en ucuz kameralardan xx TVL olarak geçiyor bize göre artık bu kameralar tarih olmuştur. Bu tip kameralara yatırım yapmak anlamı olmadığını düşünüyoruz ve tavsiye etmiyoruz.

Ancak mevcut sistemde arıza yapan kamerayı değiştirmek gerektiğinde kullanmak zorunda kalırız.

Diğer piksel seçeneği ise MP dır. Günümüzde 1, 1.3, 2, 4, 5 Mega Piksel olarak güvenlik kameraları kendilerini gösteriyorlar.1 MP Kamera ile 1280x720 piksel boyutundan bir görüntü verir

1,3 MP kamera ile 1280x960 piksel boyutunda bir görüntü verir

2 MP kamera ile 1920x1080 piksel boyutunda bir görüntü verir

4 MP Kamera ile 2592x1520 piksel boyutunda bir görüntü verir

5 MP Kamera ile 2592x1920 piksel boyutunda bir görüntü verir

Burada belirtilen çözünürlükler 82 ekran TV den UHD TV ekranına kadar seçenekler mevcuttur.

1280 pikselli görüntüler 82 ekran TV ye eş değerdir

1920 pikselli görüntü ise FHD TV ye eş değerdir

2592 pikselli görüntüler ise UHD ye yakın yani HD nın 3 katına denk geliyor

İzlenecek alan çok küçük dar ve yakın ise 1280 Pikselli kameralar tercih edilebilir

İzlenecek alan normal geniş alan ise 1920 Pikselli kameralar tercih edilmelidir, önerimiz en az 2 MP 1920 Pikselli kameralardır.

Ancak nesnelerin daha net ve daha detaylı görüntülemek istiyorsak 2 MP üstü 4 ve 5 MP kameralar tercih edilmedir.

2 MP ve üstü kameralar aslında olması gereken Güvenlik kameralarıdır. Şahit olduğumuz birçok yerde güvenlik kameranın çözünürlüğü çok düşük olduğundan hırsızın yüzü tespit edilemediğini gördük. Hâlbuki hırsızlık öncesi Güvenlik Kamera Sistemi var diye içleri rahattı, ama hırsızlık olduğunda hırsızın yüzü tespit edilmediğini görünce şok oldular ancak iş işten geçmiş oldu.

Bu yüzden en az 2 MP kamera ile projelendirilmedir.

 

Güvenlik Kamera Sistemi için Kayıt Cihazlarında Nelere Dikkat Edilmedir?

Çoğu müşteriler kameraların çözünürlükleri ile ilgilenirler aslında bunun sebebi fiyat teklifleri alırken kameraların pikselleri açık yazmasındadır. Ancak kayıt cihazları için sadece ve sadece geçmişi kaç gün kayıt edeceğini sorusudur.

Aslında bu normaldir, çünkü müşteri seçtiği kameranın çözünürlüğü ne ise aynı çözünürlükte kaydettiğini düşünür, maalesef iş böyle değil.

(Bu sorun AHD sistemler için geçerlidir)

Bu sorun 8 kamera girişli DVR’ların üstünde girişleri olan DVR’lar için geçerlidir, bunun sebebi de 16 ve 32 kanalın aynı anda ham videoyu sıkıştırarak kaydetme işi için işlemcinin yetmemesinden kaynaklanıyor bu yüzden daha az kamera girişli DVR’lar tercih etmeli veya IP kamera tercih edilmedir.

2 MP AHD ve 16 kanal ve üstü DVR kullanan herkeste bu sorun var, burada kullanıcılar mağdur olmuştur, kullanıcı 2 MP 1920x1080 piksel kamera seçerken nesneleri daha net ve ayrıntılı görmek için seçmiştir, ancak geçmişe dönüş bir kayıt izlemek istediğinde 1280x720 piksel boyutunda görüntüyü izleyecek, kullanıcı haklı olarak ben niçin 2 MP 1920x1080 piksel çözünürlükteki kamera satın aldım der, madem 1280x720 piksel izleyeceksem 1280x720 piksel çözünürlüklü kamera satın alarak fazladan para ödememiş olurdum der.

İşte buradaki ayrıntı çalıştığınız firmanın sizi doğru bilgilendirmediği görülüyor, bu yüzden çalışacağınız firmaların doğru ve dürüst firmaların olmasına dikkat edilmedir.

Ayrıca AHD DVR’ların toplam kaydedebileceği frame sayısı sabittir, yani videonun akıcı gerçek zamanlı oynaması veya zaman atlamalı oynaması, işlemci yetersizliğinden dolayı DVR’lar şöyle seçenekler sunar, yüksek çözünürlüklü kayıt için saniyede 9,12 ve 15 frame dır buda zaman atlamalı kayıt demektir, çözünürlük düşürüldüğünde 15 ile 25 frame dır, geçek zaman video izlemek için 25 frame olması gerekir.

Yani Güvenlik Kamera Sisteminde dikkat edilmesi gereken kıstas kamera çektiği çözünürlükte gerçek zamanlı olarak kayıt cihazın kaydetmesidir.

 

AHD kamera mı IP Kamera mı?

Kullanım alanına ve kullanım şekline göre değişebilir

IP Kameranın daha çok avantajları yanında görüntü kalitesi de daha yüksektir. IP kameralar NVR’lar olmadan bilgisayarlara kaydetme imkânı verdiği gibi NVR olmadan uzak erişim ile tane tane kameralara erişmek ve izleme imkânı veriyor, kablo kalabalığını son veriyor, video sıkıştırmaları kameralar yaptığından NVR’lar kameranın çözünürlüğü ne ise gerçek zamanlı kayıt yapma imkânı veriyor, kamera kablosu kesilerek bir başka görüntü yönlendirme yapılamaz buda yüksek güvenlik duyulan yerler için en uygun kamera sistemidir. Ve daha çok öne çıkan özellikler mevcut.

Analog kameralar ise görüntüde birden fazla işlem gördüğü için kalite kaybı yanında DVR kullanmak zorunludur, tüm kabloların DVR’a taşınması gerekir, uzaktan tek kamera seyretme imkânı yoktur, uzaktan seyretmek için DVR zorunludur, taşıma sırasında video sinyaline gürültü karışması mümkündür buda görüntü kalitesini bozar, görüntünün dalgalanması, görüntü üzerinde parazitlerin oluşmasına sebep olur. Yüksek güvenlik istenen yerlerde kullanılması doğru değildir, kabloyu kesip istenen video sinyalini gönderme imkânı verdiğinde buda büyük zaaflara neden oluyor.


Saygılarımla
Adem GENÇ

UZAYSAT Hakkında

2000 Yılından beri Toplu Konutlara, Villalara, Rezidanslara, Home Ofislere, Hotellere, Hastanelere inşa aşamasında veya daha sonra eksikleri giderme ya da revize etme (IF) Merkezi Uydu Anten Sistemleri, (RF) Dijital ve veya Analog Headend Sistemleri, (CCTV) Güvenlik Kamera Sistemleri, (ICS) İnterkom Görüntülü Kapı Konuşma Sistemleri, (FAS) Yangın İhbar Sistemlerini profesyonel ekibi ile kuruyor ve bakımını yapıyor.

Hizmet Bölgelerimiz

Tüm Türkiye’ye RF Headend QAM Dijital ve veya Analog sistemleri, Merkezi Uydu Anten sistemleri, Güvenlik kamera sistemleri, İnterkom görüntülü kapı konuşma sistemleri, Yangın İhbar sistemleri büyük projeler toplu konutlar, villalar, hastaneler, hoteller, rezidanslara hizmet veriyoruz. Küçük projeler için sadece İstanbul’da hizmet verebiliyoruz.

İletişim Bilgilerimiz

Yetkili :  Adem GENÇ
Telefon :  +90 542 234 48 50
E-posta :  uzaysat@uzaysat.com
Adres :  Kartaltepe Mh Belediye Cd
 Limanoğlu İş Mrkz No: 3 / 23
 Sefaköy - K.çekmece / İST
Form :  Formdan Mesaj Gönder

Sitemize nasıl ulaştınız?

Hiçbirşey Bulunamadı!

Sitemizi beğendiniz mi?

Hiçbirşey Bulunamadı!

Ara