Fiyat Teklifi Almadan Önce

6568

Fiyat Teklifi Almadan Önce Şartname Nasıl Hazırlanır?

FİYAT TEKLİFİNDEN ÖNCE

Fiyat teklifi almadan önce neler yapmak gerekiyor?

Nasıl bir proje yaptırmak istediğimizin cevabına en iyi sonucu almak için fiyat teklifi istemeden önce bazı ön çalışmalar yapmamız doğru olacaktır.

Bu çalışmaya şartname deniliyor, eğer biz şartname hazırlayıp buna göre fiyat teklifi istersek tüm firmalar bu şartnameye göre fiyat teklifi vereceğinden firmalar arasındaki fiyat farklılıkları farklı sistemlerden dolayı değil ürün ve uygulama fiyatlarından dolayı olacağından daha adaletli daha doğru sitem ve fiyat teklifleri olacaktır.

 

Yeni yapılan toplu yapılarında yaptırılacak TV sistemleri için fiyat teklifi almadan önce şartname hazırlamak için nasıl bir çalışma yapmamız gerekiyor? Nelere dikkat etmeliyiz?

Şu sorulara cevap bularak başlayabiliriz

Mutiswitch sistemi olacak mı? Evet ise.

Multiswitch sistemi uydu anten sistemi olup uydu alıcı Receiver ile seyredilen bir sistemdir ve bu sistem ile bir kablo üzerinden bir Receiver bağlanır, kablo bölünmez bundan dolayı her daireye kaç hat verileceğinin belirlenmesi gerekir. Yani bir blokta 40 daire varsa ve her daireye bir hat verilecek ise 40 çıkışlı Multiswitch kullanılır. Eğer her daireye iki hat verilecek ise 80 çıkışlı Multiswitch kullanılır. Multiswitch sisteminde daire sayısı önemli değil abone sayısı önemli olduğunu görüyoruz. Buna göre her blokta kaç abone olacağını belirliyoruz.

 

Multiswitch sistemi kaç çanaklı olacak?

Eğer bir blokta TV sistemi yaptırılıyorsa konut sakinlerinin mümkün olan ihtiyaçlarının karşılanmasına özen gösterilmelidir. Yani sadece Türksat uydu için bir sistem yaptırırsak digitürk aboneli olacaklar bu sistemden yararlanması mümkün olamayacaktır ve kendine digitürk için çanak anten kurdurması gerekecektir veya yabancı kanal izlemek isteyenler yabancı uydu için çanak anten kurdurması gerekecektir bu yüzden mümkün olan ihtiyaçlara cevap verecek sistemin kurulması doğru olacaktır.

Bizim önerimiz Türk kanalları, D-Smart ve Tivibu için Türksat42, Yabancı kanallar için Hotbird13 ve Digitürk için Eutelsat A7 7 uyduları için 3 çanaklı bir sistem en doğrusu olacaktır. Ayrıca ülkemizde Arapların yoğun ikamet etmelerinden dolayı 4. Çanak Arapsat26 veya Niletsat 07 uydulardan biri ilave edilerek 4 uydulu Multiswitch sistemi olabilir. Buna göre hangi uydular ve kaç uydulu sistem olacağına karar verilmelidir.

 

Multiswitch sistemi için her bloğun çatısından çanak anten olacak mı?

Yeni teknoloji fiber optik kablo sistemi ile artık her bloğun çatısına çanak anten kurmayı gerektirmiyor.

Her bloğun çanak anten ve LNB maliyetinden önce şiddetli rüzgâra karşı kaldığından sık sık çanak antenlerin ayarlarının bozulması hizmetin kesintiye uğramasına sebep vermektedir. Ayrıca yoğun kar yağışı olan bölgeler için çanak antenlerin kar kaplamasından dolayı sık sık çanakların temizlenmesini gerektiriyor. Hizmetin kesintiye uğraması bir yandan sık sık çatıya çıkmak hem çatının deforme olması hem de çatıdan düşme gibi risklerin oluşmasını önleyecektir.

Fiber optik kablo ile dağıtım sistemi sitenin bir köşesine 1,2,3,4 adet çanak anten kuruluyor ve buradan bloklara fiber optik kablo çekilerek sinyal kaybı olmadan tüm bloklara uydu sinyallerini ulaştırmış oluyoruz. Blokların abone sayısına göre Multiswitch kullanarak dairelere uydu sinyalleri vererek sistem bitirilmiş oluyor. Buna göre her bloğa çanak anten mi yoksa fiber optik dağıtım mı olacağını belirliyoruz.

 

Siteye özel KABLO TV sistemi olacak mı?

Siteye özel KABLO TV diğer adı HEADEND sistemi, bu sisteme bir kablo üzerine sınırsız TV bağlama imkânı veriyor, yani kablo bölünebilir. HEADEND sistemini seyretmek için hiçbir cihaza gerek duyulmuyor TV’nin direk anten girişine bağlayıp seyretmemizi sağlıyor.

HEADEND sisteminden iki çeşit sistem vardır.

Birinci sistem ANALOG sistemidir, en fazla 94 kanal verilebilir ve 720X576 Piksel çözünürlükte olup en iyi görüntüsü hafif karlı görüntü olmasıdır. Yeni nesil geniş ekran TV’lerde seyredilebilir bir görüntü kalitesinde değildir.

İkinci sistem ise DİJİTAL sistemidir, buna QAM sistemi denilmektedir, kanal sayısı ANALOG sisteminden çok daha fazladır. FHD 1920X180 Piksel çözünürlükte en az 376 kanal verilebilir, SD 720X576 Piksel ve 1024X576 Piksel çözünürlükte en az 1000 kanal verilebilir.

QAM DİJİTAL sisteminden verilen kanalların kalitesi uydu anten receiverlerinden alınan görüntü kalitesi ile bire birdir, dijital olduğundan karlı görüntü olmaz.

QAM sisteminde kanal sayısı en az diye belirtilmesinin nedeni QAM sistemi dijital oluşundan kanalın veri boyutu Mbps değere göre hesaplanır bundan dolayı her kanalın Mbps değeri değişmektedir. Yukarıda en az 1000 kanal diye verilen sayı 1500 kanal olma olasılığı vardır çünkü ulusal kanal sayısı az yerel ve özel kanallar daha çok ulusal kanalların Mbps değerleri normal boyutta ile yerel ve özel kanalların Mbps değerleri çok düşüktür 3 kanal yerel veya özel kanal = 1 ulusal kanal diyebiliriz.

Buna göre HEADEND sistemi olacak ise ANALOG mu QAM mi? Ve kaç kanal olacağının belirlenmesi gerekir.

MULTISWITCH ile HEADEND sisteminden birini yaptırma imkânı olduğu gibi ikisini beraber yaptırma imkânı vardır. Bu iki sistemi ister normal kablo ile dağıtımı ister fiber optik kablo ile dağıtımı da yapmak mümkündür.

Yeni toplu yapılar için fiyat teklifi almadan önce bunları belirleyen şartname hazırlayıp fiyat teklifi almak en doğrusu olacaktır. Aksi durumdan her firma kendine göre sistem kurgusu yaparak fiyat teklifi vereceği gibi bilerek fiyatı düşük göstermek için malzemede kısıtlama yapacaktır ve uygulama ortasında ön görülemeyen hata bizde değil sizde diyerek ek ürünleri kullanıp fiyata eklenecektir ve sonradan eklenecek ürünlerin fiyatı da bir başka yerle karşılaştırma imkânı olmadan ücreti ödemek zorunda kalınacaktır. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için şartname hazırlamak en doğru karar olacaktır.

 

Şimdi mevcut sitelerin ve toplu yapıların TV sistemlerinin yeniden yapılması veya yeni yapılması için fiyat teklifinden önce nasıl bir şartname hazırlamak gerekiyor ve nelere dikkat etmek gerekiyor?

Site ve Toplu yapı yöneticileri için bu şartname çok daha önemlidir. Çünkü mevcut TV sisteminden sakinleriniz memnun olmadığı için sistemin iyileştirmesi veya değiştirilmesi yaptırdığınızda sakinlerinizin mümkün olan tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir sistemi yaptırmak her yöneticinin hedefidir ancak şahit olduklarımıza baktığımızda bunun öyle olmadığı görülmektedir.

Bunun nedeni yöneticilerin nasıl bir sitemin yaptıracağına karar vermeden yani şartname hazırlamadan önce fiyat teklifi arayışına girip fiyat teklifi veren firmadan nasıl bir sistem yaptırsak diye sorup alacağı cevap sistemine karar verilmesinden kaynaklanıyor.

Her firma en iyi hangi sistemi biliyorsa onu önerecektir veya en çok hangi sistemin para kazandıracak ise onu önerecektir. Bu yüzden firma önerileri değil site sakinlerinin ihtiyaçlarının neler olduğunu ve bu ihtiyaçların en fazlası hangi sistemin karşıladığına bakmak gerekir.

UZAYSAT olarak site sakinlerinin soruları neler olabilir? Bu sorulara hangi sistem ne derece cevap verdiğini gösteren bir tablo hazırladık göz atmanızı öneririz. Eğer bizim aklımıza gelmeyen site sakinlerinin soruları varsa o soruları bize yazarak cevap alabilirsiniz.

Buradan SİTE & TOPLU YAPI YÖNETİCİLERİ göz atabilirsiniz.

Site yöneticileri sadece hangi sistemin yaptıracağına karar vermesiyle bitmiyor. Site yöneticileri hangi sistemi yaptırırsa yaptırsın sistemin nasıl kurulacağına, nasıl işçiliğin yapılacağına ayrıntılı belirlenmesi gerekiyor. Eğer ayrıntılara dikkat edilmez ise yeni sistemde kısa süre sonra sorunlar oluşmaya başlayacaktır.

Site yöneticileri nelere dikkat etmeleri gerekiyor açıklayalım.

İlk önce yukarıda linkini verdiğimiz SİTE & TOPLU YAPI YÖNETİCİLERİ sayfasına göz atarak sitenize hangi sistemi uygun görüyorsanız belirlemeniz gerekiyor.

Eğer Multiswitch sistemine karar verildi ise uydu sisteminde kablo bölünmediği için her daireye verilecek hat sayısı belirlenmelidir çünkü daha sonra isteyene ekstra hat vermek için Multiswitch çıkış sayısını artırmak gerekir. Buda bazen mümkün olmuyor çünkü alt yapı buna müsait yapılmamış olduğundan dolayı.

Çanakların boyutunu UZAYSAT olarak 120cm öneriyoruz ancak bloklar küçük daire sayısı az ise 95cm çanak antende kullanılabilir ancak biz her zaman sistem için kullanılacağın boyutunu 120cm olarak öneriyoruz.

Kabloların uçlarına takılan F konnektör kesinlik sıkıştırmalı F konnektör öneriyor vidalı F konnektörler kesinlikle önermiyoruz ve F konnektörlerin dipleri kesinlikle bant sarılmayacaktır. Sıkıştırmalı F konektör kabloya sağlam bağlantı yapmasını sağlar ileride sorunlar oluşmak. Bant terleme yapıp zaman içinde oksitleme yapacağından iletkenliği kesecektir.

Tüm kablolar adreslemelidir yani hangi dairenin kablosu ise daire numarası yazılmalı veya numara bileziği takılmalı, eğer bir daireye birden fazla hat gidiyorsa hangi odaya gittiğini adreslemelidir. Eğer bu adresleme yapılmaz ise ileride bir dairenin hattı arıza yaptığında sök tak deneme ile daire kablosu bulunmaya çalışılacaktır buda pano düzeni bozduğu gibi diğer dairelerin sorunları yokken sorun oluşmasına neden olacaktır. Not: firma adresledik diye ezbere kablolara numara verebilir dikkat edilmedir.

Multiswitch için pano kullanılmalıdır duvara veya çatı direklerine açıktan montajı yapılmaması gerekiyor. Kullanılacak Multiswitch boyutuna göre uygun bir pano kullanılmalı ve pano içinde daire kabloları düzgün işlenmelidir. Örnek pano resimleri web sitemizde bakabilirsiniz.

Dairelere giden kabloları reglaj yapılması önemlidir yani grup yaparak veya merdiven tava varsa tavaya klips ile bağlanmalıdır. Kablolar sallanmamalıdır.

F konnektörler LNB ‘e, Amplifier’e, Multiswitch’e, Tap veya Splitter’e vidalarken elle boşluk kalmayacak şeklinde sıkılmalıdır(anahtar ile değil, elle).

Çanak anten direklerin sağlam montajı yapılmalıdır ve çanak antenleri ayarları çok iyi yapılmadır. Ayrıca tüm cıvataları iyice sıkılmalıdır.

 

Burada dikkat çektiğimiz konuları aynen uygulanması durumunda sistem çok uzun süre sorunsuz çalışacağına garanti ederiz.

LNB, Amplifier ve Multiswitch’lerin normal arıza dışında hiçbir sorun yaşanmayacaktır.

Örnek F konnektör gevşek bağlanmasından dolayı zaman zaman ark yapacağından Multiswitch portları daha sık sık arızalanacaktır.

Önemli not: hiçbir firma biz kötü iş yaparız demez, bundan dolayı talep edilen işlerin iş bitiminde olmaması durumunda nasıl bir yaptırım olacağını belirlerseniz firma düzgün iş yapmak zorunda kalacaktır.

 

Eğer QAM Dijital HEADEND sistemine karar verildi ise:

 

Eğer ANALOG HEADEND Sistemine karar verildi ise:

 

Eğer Mevcut sistemi iyileştirme veya mevcut sistem üzerinde herhangi bir sistemi yaptırma kararı verildi ise:

 

Yakında yazmaya devam edeceğim….

 

6568

UZAYSAT Hakkında

2000 Yılından beri Toplu Konutlara, Villalara, Rezidanslara, Home Ofislere, Hotellere, Hastanelere inşa aşamasında veya daha sonra eksikleri giderme ya da revize etme (IF) Merkezi Uydu Anten Sistemleri, (RF) Dijital ve veya Analog Headend Sistemleri, (CCTV) Güvenlik Kamera Sistemleri, (ICS) İnterkom Görüntülü Kapı Konuşma Sistemleri, (FAS) Yangın İhbar Sistemlerini profesyonel ekibi ile kuruyor ve bakımını yapıyor.

Hizmet Bölgelerimiz

Tüm Türkiye’ye RF Headend QAM Dijital ve veya Analog sistemleri, Merkezi Uydu Anten sistemleri, Güvenlik kamera sistemleri, İnterkom görüntülü kapı konuşma sistemleri, Yangın İhbar sistemleri büyük projeler toplu konutlar, villalar, hastaneler, hoteller, rezidanslara hizmet veriyoruz. Küçük projeler için sadece İstanbul’da hizmet verebiliyoruz.

İletişim Bilgilerimiz

Yetkili :  Adem GENÇ
Telefon :  +90 542 234 48 50
E-posta :  uzaysat@uzaysat.com
Adres :  Kartaltepe Mh Belediye Cd
 Limanoğlu İş Mrkz No: 3 / 23
 Sefaköy - K.çekmece / İST
Form :  Formdan Mesaj Gönder

Sitemize nasıl ulaştınız?

Websitemize nereden ulaştınız?

Sitemizi beğendiniz mi?

Websitemizi beğendiniz mi?

Ara